شهرهای توریستی دنیا را بشناسید

تلفن: 984133339396+     |      ایمیل: info@asemanparvaz.com

en |

از صحرای سرخ اردن، تا کاخ های اسپانیا

8 مکان چشم نوازی که با فیلم لورنس عربستان معروف شدند

لورنس عربستان، با بازی پیتر اوتول فیلمی است که روح ماجراجویانه و مکان های خیره کننده‌اش الهام بخش مسافران زیادی در دنبال کردن سفرهایی شخصی شان بوده است؛ سفر دل انگیزی که زندگی آنها را متحول کرده است. فیلم لورنس عربستان برنده هفت جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری وبهترین موسیقی متن شده است.
ما با جستجو در لوکیشن های این فیلم و بررسی پیشنهادهای مسافران، هشت مکان شگفت انگیز را پیدا کردیم که جای پای بازیگران این فیلم در آنها مشهود است. از صحرای سرخ اردن تا صحن های آرامش بخش اسپانیا، مکان های شگفت انگیزی وجود دارد که توسط لورنس عربستان معروف شده اند.

 

1

پارک ماریا لوییزا در سویل شهر پرجاذبه و مشهور اسپانیا : فضای خیره کننده داخلی و خارجی پارک ماریا لویزا سویل در کنار ساختمان هایی با معماری مراکشی، پس زمینه کاملی برای گروه لورنس بود . امروزه این پارک به صورت مرغزاری از چشمه های جوشان و تاکستان هایی پر گل است که نقوش معماری اسلامی آن با جذابیت های باغ های انگلیسی و فرانسوی در هم آمیخته است.

 

 

2

دره ماه، اردن: اگرچه بسیاری از صحنه های به یاد ماندنی لورنس عربستان در مجموعه های مجللی از روستاهای با عجله ساخته شده اتفاق می افتند، اما صحنه های رویایی آن از گستره سرخی بی پایانی که در دره ماه وجود دارد، صد درصد واقعی هستند. در حالی که این بیابان معمولا به عنوان توقفگاهی در مسیر شهر باستانی پترا استفاده می شود، ترکیب زنده ماسه های سرخ و سنگ های آتشفشانی سیاه آن، در کنار چیدمان صخره ای معروفی که به سان «هفت رکن حکمت» هستند [نامی که پس از کتاب معروف لاورنس واقعی بر آنها نهاده شد]، آن را به یک منطقه بیابانی سوررئال و حیرت انگیز تبدیل کرده است.

 

 

3

پلازای اسپانیایی، سویل: شاید جدای از بیابان های واقعی فیلم، بارزترین مشخصه آن پلازای اسپانیایی است. این میدان آفتاب گیر با گذرگاه های پر پیچ و خم دالانی شکل آن، همه جا نشان داده شده اند: از لورنس عربستان و جنگ ستارگان، تا کمدی دیکتاتور (2012). این میدان که به عنوان یکی شاهکارهای برجسته سویل شناخته می شود، محل تلاقی فرهنگ ها و سبک های معماری مختلف است.

 

 

4

صحرای تابرناس، اسپانیا: از مرغزار آرام لورنس عربستان تا پس زمینه خشونت آمیز وسترن اسپاگتی های مشهور، صحرای تابرناس در استان آلمریا اسپانیا، برای بیش از دهه ها جاذبه ای برای کارگردان ها بوده است. این ناحیه به عنوان تنها منطقه نیمه بیابانی اروپا، روزنه امید مسافرانی است که برای گریز از شلوغی و سرمای بسیاری از شهرهای اروپایی، به چشم اندازهای حماسی، حیات وحش بی نظیر، و دکورهای بازمانده از فیلم های قدیمی وسترن آن روی می آورند.

 

 

5

کاخ پیلاتس، سویل: اگر چه در فیلم، جلسات لورنس و ژنرال آلنبی در خاور میانه برگزار شد، اما ستون های ظریف، طاق های مراکشی و کاشی کاری های هندسی حکایت از آن دارد که این محل جایی جز کاخ پیلاتس نیست. این کاخ که به صحن ها و باغ های آرامش بخش خود شهرت دارد، در قرن شانزدهم ساخته شده و از بهترین نمونه های معماری اندلسی در جهان محسوب می شود.

 

 

6

پارک ملی کابو دگاتا-نیخار، اسپانیا: این پارک که یکی از زیباترین پارک های طبیعی اروپا محسوب می شود، میزبان برخی از خاطره انگیز ترین صحنه های لورنس عربستان بوده است. دیوید لین –کارگردان لورنس عربستان- صحنه های شهر ساحلی عقبه اردن را با استفاده از رفت و آمد مداوم صدها مردم محلی شهر کاربوناراس به تصویر کشیده است. اگر چه گنبدهای چوبی و مناره های موقتی مدتهاست که از بین رفته اند، اما چشم انداز زیبای کوه های ناهموار، شن های سفید و آب های زلال آبی رنگ هنوز هم در آنجا باقی مانده اند.

 

 

7

ورزازات، مراکش: یکی از مکان های فیلمبرداری این فیلم، قلعه-شهر یا همان قصبه های خاطره انگیز داخل و اطراف ورزازات مراکش هستند. معروف ترین این قلعه-شهرها «آیت بن حدو» نام دارد و توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. در میانه یک زمین بایر صخره ای و لم یزرع، دره غیر منتظره ای در صحرا باز شده و مسافران خسته با مرغزاری واقعی از درختان نخل و جوی ها مواجه می شوند که به برج های خشتی خیره کننده حدو قلعه-شهرها حیات می بخشد. علاوه بر آیت بن حدو قلعه-شهرهای چشم نواز دیگری نیز وجود دارند که در کنار کوهپایه ها و رودهای جاری اطراف ورزازات، خود به تنهایی ارزش دیدن دارند.

 

 

8

کاخ الخضرا، سویل: این کاخ زیبا که در مرکز شهر سویل قرار داد، میزبان چندین صحنه از ورود لورنس به اورشلیم بوده است. این قصر به دوره الموحدون تعلق داشته و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اگر چه کاخ الخضرا به شهرت دوقلوی خود، الحمرا گرانادا نیست، اما ترکیب معماری یهودی، مسیحی، و اسلامی، در کنار باغ های وسیع، و دیوارهای با ابهت آن به همان اندازه چشم نواز است.